Laserowa korekcja wzroku

Jakie muszę spełnić warunki, aby poddać się laserowej korekcie wady wzroku?

Aby poddać się zabiegowi wada musi być stabilna przez co najmniej pół roku. Pacjent powinien znajdować się w przedziale wiekowym 18 – 55 lat oraz być ogólnie zdrowym, nie chorować na cukrzycę, tarczycę, zaćmę, jaskrę, niedowidzenie oraz schorzenia reumatyczne.

Czy są przewidziane jakieś zniżki na zabieg?

Obowiązują zniżki dla studentów posiadających aktualną legitymację studencką w wysokości 200zł/ jedno oko, dla posiadaczy karty euro26 w wysokości 100zł/ jedno oko, oraz dla członków najbliższej rodziny naszych dotychczasowych pacjentów w wysokości 200zł/ jedno oko. Pacjenci LUX MED, którzy w dniu zabiegu przedstawią skierowanie wystawione przez lekarza okulistę, otrzymują zniżkę w wysokości 300zł /jedno oko.

Jakie mogą wystąpić powikłania po zabiegu?

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego istnieje ryzyko powikłań. W laserowej korekcji jest ono minimalne i wynosi ok. 1%. Do najczęstszych należą niedokorekcje przy dużych wadach wzroku oraz stany zapalne, które wydłużają okres rekonwalescencji. Są one leczone farmakologicznie za pomocą antybiotyków i nie wpływają na końcowy efekt zabiegu. Jest to metoda bezpieczna. Nie ma możliwości utraty wzroku po zabiegu a skorygowana wada nie powraca.

Czy korygujecie niedowidzenie?

Niedowidzenie jest schorzeniem oka, którego w żaden sposób nie da się skorygować. Po zabiegu laserowej korekcji widzenie jest takie, jak w najlepiej dobranych szkłach korekcyjnych bez konieczności ich używania.

Czy po zabiegu można latać samolotem?

Już następnego dnia można podróżować samolotem. Nie ma to wpływu na wyniki zabiegu.

Czy po zabiegu można rodzić naturalnie?

Zabieg LASIK nie wpływa na możliwość naturalnego porodu.

Czy można skorygować "okulary do czytania"?

Problemy z czytaniem, które pojawiają się po 40. roku życia są efektem starzenia się organizmu oraz pogorszenia akomodacji gałki ocznej. Nie ma możliwości korygowania tej wady za pomocą zabiegu LASIK. Rozwiązaniem problemów związanych ze starczowzrocznością jest intraCOR – metoda laserowej korekcji z wykorzystaniem lasera femtosekundowego. Przynosi ona doskonałe efekty w korekcji presbiopii w zakresie od +1,5D do +2,5D.

Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Nie wskazane jest przerywanie ich stosowania do 3 miesięcy przed i po zabiegu aby gospodarka hormonalna organizmu nie uległa zaburzeniu.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Aby poddać się zabiegowi oko musi być całkowicie zdrowe. Przeciwwskazaniem są wszelkie schorzenia oka takie jak zaćma, jaskra, niedowidzenie, stożek rogówki, zespół suchego oka.
Ponadto pacjent musi być ogólnie zdrowy, nie chorować na cukrzycę, tarczycę, reumatyzm. Zabiegowi nie mogą poddać się kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

W jakim czasie po badaniu należy wykonać zabieg?

Badanie kwalifikujące jest ważne przez okres 3 miesięcy. W tym czasie można umówić się na dogodny termin zabiegu. Po upływie tego okresu badanie należy powtórzyć.

Jak długo trzeba czekać na zabieg?

Średni czas oczekiwania na zabieg to około 2-3 tygodnie od badania kwalifikującego.

Co oznacza termin wada stabilna?

Wadę uznaje się za stabilną, kiedy nie zmienia swojej wartości w przeciągu pół roku.

Ile czasu trwa zabieg?

Na sali zabiegowej pacjent spędza około 20-30 min. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt sekund. Po zabiegu pacjent około godziny czeka na pierwszą wizytę kontrolną, po której może udać się do domu.

Czy można operować dwoje oczu w tym samym dniu?

Przy metodzie LASIK nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegu na dwoje oczu jednocześnie, o ile lekarz nie wyrazi przeciwwskazań.

Jak częste są kontrole po zabiegu?

Pierwsza kontrola odbywa się godzinę po zabiegu, kolejna następnego dnia. Zaleca się kontrolę tydzień/dwa tygodnie, miesiąc i trzy miesiące po zabiegu. W okresie pierwszego miesiąca od zabiegu wszystkie badania kontrolne są bezpłatne.

Jak duża wadę wzroku można skorygować?

Techniczne możliwości naszego sprzętu pozwalają na korygowanie krótkowzroczności do -12D, dalekowzroczności do +6D oraz astygmatyzmu do 6D.

Czy zabiegi LASIK są refundowane przez NFZ?

Zabiegi LASIK na całym świecie uznawana są za kosmetyczne i nie podlegają refundacji.

Jak długo po zabiegu nie można pracować?

Okres rekonwalescencji po zabiegu wynosi około dwa tygodnie. W tym czasie goi się rogówka. Nie należy wówczas wykonywać dużego wysiłku fizycznego oraz wpatrywać się w intensywne źródła światła (ekran telewizora, monitor komputera).

W jakim czasie po ciąży można przeprowadzić zabieg?

Zabieg może być wykonany pół roku po zakończeniu okresu karmienia piersią.

Jak długo trzeba nosić opatrunki?

Opatrunek musi zostać na oczach do następnego dnia, po czym pacjent może go samodzielnie zdjąć.

Ortokorekcja

Jakie wady można korygować przy pomocy soczewek OrtoK?

Przy pomocy OrtoK można korygować krótkowzroczność do 5D oraz astygmatyzm do 1,5D. Niestety nie ma możliwości stosowania soczewek w przypadku dalekowzroczności.

Jak należy pielęgnować soczewki?

Każdy pacjent, przy zakupie soczewek, otrzymuje od nas zestaw startowy do ich pielęgnacji. W skład zestawu wchodzi płyn do przechowywania, płyn do czyszczenia, pudełko do przechowywania oraz przyssawka do zakładania i zdejmowania soczewek.
Zasady pielęgnacji OrtoK są podobne jak w przypadku miękkich soczewek kontaktowych. Należy jednak zaopatrzyć się w płyny do czyszczenia i przechowywania twardych, gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych.

Czy Ortokorekcja jest metodą bezpieczną?

Ortokorekcja jest to bezpieczna metoda, którą można stosować również u dzieci. Soczewki OrtoK nie wywołują trwałych zmian w rogówce. Dzięki unikalnej technologii materiały z których są wykonane pozwalają na optymalną transmisje tlenu do rogówki, a specjalna geometria gwarantuje prawidłową cyrkulację łez pod soczewką, co zapobiega wystąpieniu suchości oka.

Czy stosowanie OrtoK może zahamować postęp wady?

Według wyników badań istnieje duże prawdopodobieństwo, że stosowanie soczewek OrtoK u dzieci może wpłynąć na zahamowania postępu wady wzroku.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Soczewki mogą być stosowane u pacjentów od 10. roku życia. Nie ma natomiast górnej granicy wiekowej, która wykluczałaby ich używanie.

Czym jest Ortokorekcja?

Ortokorekcja jest to metoda korekcji niskiej i średniej krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu przy pomocy twardych, gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych, zakładanych na czas snu. Ich zadaniem jest modelowanie przedniej krzywizny rogówki, w taki sposób, że w ciągu dnia widzenie jest ostre i nie ma potrzeby korzystania z okularów bądź miękkich soczewek kontaktowych.

Czy soczewki OrtoK można stosować w ciągu dnia?

OrtoK są to soczewki przeznaczone do stosowania podczas snu. Nie zaleca się zakładania ich wcześniej niż na 30 minut przed snem, ani stosowania w ciągu dnia w czasie pracy czy nauki.

Ile wynosi okres oczekiwania na soczewki?

Nasze Centrum dysponuje dobrze zaopatrzonym magazynem soczewek, więc jeśli uda się z niego dobrać odpowiednie soczewki, można je zakupić już tego samego dnia. Jeśli konieczne będzie sprowadzenie soczewek, wówczas czas oczekiwania na realizację zamówienia wynosi około 2 tygodni.

Na jak długo wystarcza jeden komplet soczewek?

Przy należytym użytkowaniu i pielęgnacji soczewki można stosować przez około 2-3 lat. Przez ten czas zachowują one swoje właściwości.

Czy korekcja przy pomocy OrtoK jest trwała?

Ortokorekcja jest metodą całkowicie odwracalną, nie wywołującą żadnych trwałych zmian w rogówce. Optymalny efekt widzenia utrzymuje się tak długo jak długo używa się soczewek. Jeśli pacjent przestaje stosować OrtoK rogówka stopniowo odkształca się do swojego pierwotnego kształtu a tym samym wada powraca.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania OrtoK?

Przeciwwskazaniami do stosowania OrtoK są wszelkie schorzenia oka (jaskra, zaćma, stożek rogówki, zespół suchego oka itp.). Soczewek nie powinny również stosować osoby z dalekowzrocznością lub prezbiopią.

Jak często powinny odbywać się badania kontrolne?

Pierwsze badania kontrolne odbywa się zazwyczaj po tygodniu stosowania soczewek. Kolejne wyznaczane są przez specjalistę indywidualnie dla każdego pacjenta (zwykle druga wizyta kontrolna odbywa się po miesiącu od pierwszego założenia OrtoK). Wpływ na częstotliwość wizyt kontrolnych ma podatność rogówki na odkształcanie się.

IntraCOR®

Na czym polega korekcja starczowzroczności metodą intraCOR?

Metoda IntraCOR polega na uwypukleniu rogówki w jej centralnej części. Zwiększa to jej moc optyczną, dzięki czemu możliwe staje się ostre widzenie przedmiotów bliżej położonych. Zmiany kształtu rogówki dokonuje się przy użyciu lasera femtosekundowego. Pod wpływem jego ultrakrótkich impulsów tkanka rogówki ulega przemianie w gazowe pęcherzyki, po czym wyparowuje.

Czy zabieg intraCOR jest bezpieczny?

Metoda IntraCOR jest wyjątkowo bezpieczna. Rogówka nie jest przecinana i nie tworzy się płatka, dlatego nie istnieje ryzyko powikłań związanych z gojeniem się rogówki. Dodatkowo w tej metodzie nie ma konieczności podnoszenia ciśnienia w gałce ocznej w czasie zabiegu co maksymalizuje jego bezpieczeństwo. IntraCOR jest najmniej inwazyjną spośród wszystkich metod laserowej korekcji wad wzroku.

Czy każda osoba używająca okularów do czytania może się poddać zabiegowi IntraCOR?

Zabieg można wykonać u osób, u których presbiopia wynosi około 1,5D – 2,5 D, a wada do dali nie występuje lub nie przekracza +1,50 D.

Czym różni się IntraCOR od zabiegu LASIK?

Najważniejszą różnicą pomiędzy zabiegiem intraCOR i LASIK jest to, że w metodzie intraCOR nie tworzy się płatka i nie wykonuje żadnych nacięć. Laser działa wewnątrz rogówki i nie narusza integralności jej zewnętrznych struktur.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg jest bardzo krótki. Po podaniu miejscowego znieczulenia w postaci kropli do oczu pacjent udaje się do sali zabiegowej. Tam po założeniu specjalnej rozwórki na oko dokonuje się krótkiego laserowania. Szybkość działania lasera femtosekundowego pozwala wykonać zabieg w czasie nie przekraczającym 25 sekund. Po około godzinie odbywa się pierwsze badanie, po którym pacjent może udać się do domu.

Czy wykonanie zabiegu intraCOR może mieć w przyszłości jakiś związek z rozwojem zaćmy?

Zabieg intraCOR w żaden sposób nie wpływa na rozwój zaćmy – ani jej nie zapobiega, ani nie przyspiesza. Zaćma polega na zmętnieniu soczewki oka i nie ma związku z zabiegiem, wykonywanym na rogówce.

Czy istnieją jakieś inne przeciwwskazania do zabiegu IntraCOR?

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów laserowej korekcji wad wzroku przeciwwskazaniem są wszelkie schorzenia oka. Ponadto pacjent powinien być ogólnie zdrowy, nie chorować na cukrzycę, tarczycę, schorzenia reumatyczne oraz choroby infekcyjne.

Jak szybko widać efekty zabiegu?

Efekty zabiegu widoczne są niemal od razu. Pacjent może czytać bez okularów już w dzień po zabiegu.

Czy po zabiegu intraCOR można poddać się zabiegowi usunięcia zaćmy i wszczepienia sztucznej soczewki?

W przypadku pojawienia się zaćmy po zabiegu intracor można przejść zabieg wszczepienia sztucznej soczewki. Nie ma jednak potrzeby wszczepiania soczewki wieloogniskowej gdyż oko pacjenta jest już skorygowane w widzeniu bliży po zabiegu intraCOR wykonanym na rogówce. W takim przypadku wystarczy wszczepić standardową soczewkę jednoogniskową, korygującą widzenie na dal.